• Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne na maj 2022
          • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne na maj 2022

          •  

            1. Zbrodnia i kara – Fiodor Dostojewski

            Kiedy Fiodor Dostojewski skończył pisać swoją chyba najbardziej znaną powieść miał 45 lat, miał za sobą zesłanie na Syberię, wieloletnią katorgę i miłość swojego życia. Cudem uratowany sprzed plutonu egzekucyjnego, z pewnością był osobą, która umiała docenić wartość życia. Jako jeden z najwybitniejszych rosyjskich myślicieli i pisarzy, tworzył dzieła, które do dziś poruszają miliony czytelników. Głównie za sprawą zawartych w nich uniwersalnych prawd, co w połączeniu z wiernie oddanymi realiami epoki wciąż robi wrażenie.

            Zbrodnia i kara - jak powszechnie wiadomo, porusza problem indywidualnej etyki, a zarazem kwestionuje prawo wybitnej jednostki do przekraczania ogólnie obowiązujących norm moralnych. Raskolnikow jest postacią, która kontestuje zasady społeczne, uważając, że ma prawo je przekraczać, gdyż doskonale je poznał. Z drugiej strony zdaje sobie boleśnie sprawę z tego, że mimo wszystko przynależy do społecznych struktur i jest czymś nieuniknionym, że musi w konsekwencji poddać się ich prawom.

             

            2. Złoto Mojżesza - Franco Scaglia

            Złoto Mojżesza - to opowieść łącząca rozwiązywanie kryminalnych zagadek z urokliwą atmosferą starej Jerozolimy i brzegów Jordanu. Wartka akcja przeplata się z pięknymi opisami krajobrazu Tajemnicza jaskinia, sekret z czasów krucjat oraz splot oszustw, gdzie nic nie jest tym, czym się wydaje. Wszystko zaś w scenerii krajobrazu ziemi Świętej. W pewnej jaskini w Betanii, wiosce położonej nad rzeką Jordan, gdzie został ochrzczony Jezus, ojciec Matteo odkrywa cały szereg szkieletów z żelazną obrożą na szyi, przypominającą obroże niewolników. Widnieją na nich tajemnicze znaki. Na początku Matteo, zajęty licznymi obowiązkami związanymi z pełnionym przez niego urzędem Kustosza i zatroskany dręczącymi go dolegliwościami, które z czasem okażą się pierwszymi objawami choroby Burgera, lekceważy odkrycie. Ale kiedy ojciec Vidigal zdradza mu, że znaki przedstawiają herb Fryderyka II, a wokół niego zaczynają dziać się dziwne rzeczy, rozumie, że natrafił na coś zaskakującego. Najwidoczniej nie on jeden tak myśli, gdyż w krótkim czasie trafia w sam środek dziwnej gry prowadzonej przez tajne służby jordańskie, Nuncjusza apostolskiego i dwuznaczną postać Szejka, handlarza i przemytnika dzieł sztuki...

             

            3. Księżniczka z LoduCamilla Läckberg

            Gdy w spokojnym miasteczku Fjällbacka na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaje znaleziona martwa Alexandra Wijkner, wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Matka kobiety ma jednak wątpliwości i prosi przyjaciółkę córki z dzieciństwa, pisarkę Erikę Falck, żeby przyjrzała się tej tragedii. Erika wspólnie z Patrikiem Hedströmem, kolegą z młodzieńczych lat, a obecnie policjantem, próbują rozwikłać sprawę. Wkrótce zaczynają podejrzewać, że śmierć Alex ma związek z mroczną tajemnicą z przeszłości...Saga kryminalna Camilli Läckberg osiągnęła światowy sukces czytelniczy. To nie tylko mroczne thrillery, ale również doskonałe powieści obyczajowe, znakomicie oddające klimat współczesnej szwedzkiej prowincji. Od lat zajmują czołowe miejsca na europejskich listach bestsellerów. Książki Läckberg przetłumaczono na ponad 35 języków. Jesienią 2011 roku rozpoczęły się zdjęcia do międzynarodowej produkcji filmowej „Morderstwa we Fjällbace”, osnutej na kanwie jej powieści.

        • see you later note
          • Zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych

          • W dniu 29 kwietnia 2022 r. o godz. 13.00 uroczyście pożegnaliśmy uczniów z ostatniego rocznika klas pogimnazjalnych.

             

             

             "The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams" (Eleanor Roosevelt)

             

        • zakochaj się w warszawie logo
          • Projekt Nastolatek w samorządzie

          • We wtorek 26 kwietnia 2022 r. odbyły się w naszym liceum warsztaty z cyklu "Nastolatek w samorządzie". Była to kolejna odsłona cyklu warsztatów edukacji samorządowej skierowanej do uczniów pierwszych klas warszawskich szkół ponadpodstawowych,  prowadzonych przez animatorów z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

            Projekt "Nastolatek w samorządzie” ma na celu upowszechnianie wiedzy o samorządzie terytorialnym i społeczeństwie obywatelskim; zachęca młodego człowieka do podejmowania aktywności lokalnej w jego środowisku. Warsztaty uczą praktycznych umiejętności, ćwiczą pracę zespołową, zachęcają ucznia do analizowania problemów tak dużego miasta jak Warszawa, pomagają w kształtowaniu postaw obywatelskich. Projekt cieszy się dużym uznaniem pedagogów, a w 2021 roku został finalistą międzynarodowego konkursu Innovation in politics awards.

        • probówki test tubes
          • Warsztaty dla finalistów PIRAMIDY w SGGW

          • Wybrani finaliści tegorocznej edycji konkursu PIRAMIDA wraz z opiekunem Panią Aliną Tchórzewską zostali zaproszeni przez Panią Prodziekan dr Magdalenę Muchorowską na warsztaty laboratoryjne do Katedry Nanobiotechnologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

            Grupa uczniów z klasy 3c wzięła udział w ciekawych zajęciach warsztatowych na SGGW w dniu 22 kwietnia 2022 roku. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym są nanocząstki srebra i jakie mają zastosowanie. Mogli sami wykonać eksperymenty i przeprowadzić redukcję srebra oraz przygotować preparaty zawierające próbki z nanocząstkami i antybiotykiem.

            Zajęcia poszerzyły wiedzę z dziedziny biologii i chemii.

        • old age doll
          • Warsztaty w NT „Hej, Stary_a! Kierunek – starość”

          • W dniach 20-21 kwietnia 2022 r. klasy 1d i 3a wzięły udział w warsztatach poświęconych tzw. projektowaniu starości pt. „Hej, Stary_a! Kierunek – starość” organizowanych przez pracowników Teatru Nowego w Warszawie, z którym mamy zaszczyt współpracować, w partnerstwie z Fundacją Laboratorium Architektury 60+ / Centrum Edukacji Gerontologicznej.

            Warsztaty te to interdyscyplinarny projekt edukacyjny, podczas którego młodzi ludzie mają okazję zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę jest dla nich starość. Za pomocą m.in. narzędzi teatralnych i sztuk plastycznych instruktorzy pomagają młodzieży oswoić się z mówieniem o starości i uświadamiają, że można mieć wpływ na jej generowanie. Pokazują także, że starość można nawet polubić.

            Więcej o zajęciach na stronie TN. Polecamy!

        • piramida logo konkursu
          • Gala Finałowa Konkursu „PIRAMIDA” 2022 rok

          • W dniu 12 kwietnia 2022 roku, odbyła się Finałowa Gala piątej edycji Międzyszkolnego Interdyscyplinarnego Konkursu z Przedmiotów przyrodniczych „PIRAMIDA”.

             

            Tegoroczna edycja Konkursu została objęta patronatem honorowym:

            - Mazowieckiego Kuratora Oświaty,

            - Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego,

            - Dziekana Wydziału Mechanicznego  Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

             

            Tegoroczną edycję Konkursu „PIRAMIDA” sponsorowali:

            - Miasto Stołeczne Warszawa

            - Rada Rodziców XLII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie im. Marii Konopnickiej.

             

            Nagrody dla laureatów zawdzięczamy darczyńcy - Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

             

            W konkursie wzięło udział 19 trzyosobowych zespołów z warszawskich szkół ponadpodstawowych. Do finału zostało zakwalifikowanych 10  najlepszych drużyn.

             

            Na tegorocznej Gali Finałowej gościliśmy:

            • Pana Rafała Miastowskiego Burmistrza dzielnicy Warszawa - Mokotów,
            • prof. dr hab. Marcina Filipeckiego Dziekana Wydziału Biologii i Biotechnologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
            • Pana Piotra Raczkowskiego Przewodniczącego Rady Rodziców.

             

            Ponadto swoją obecnością zaszczyciło nas szanowne jury konkursowe w składzie:

            • dr Magdalena Muchorowska – prodziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
            • dr Beata Dasiewicz – Katedra Chemii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
            • dr inż. Marta Poćwierz – prodziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej,
            • prof. dr hab. inż. Jacek Szumbarski – Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej,
            • prof. dr hab. Wojciech Borucki – Katedra Botaniki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
            • Pan Piotr Wielogórski Dyrektor XLII LO im. M. Konopnickiej w Warszawie.

             

            Po sprawdzeniu zadań i eksperymentów finałowych, jury konkursowe przyznało wyróżnienie  dla uczniów z LXX Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego w Warszawie.

             

            Na podium piątej edycji Konkursu „PIRAMIDA” stanęli:

            - III miejsce - uczniowie z XLII LO im. M. Konopnickiej w Warszawie

            - II miejsce - uczniowie z XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie

            - I miejsce -  uczniowie z CLVII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie Warszawa

                        

            Laureaci Konkursu „PIRAMIDA” otrzymali cenne nagrody w postaci kart podarunkowych do wykorzystania w jednym z sieci sklepów oferujących sprzęt elektryczny i elektroniczny.

            Wszyscy finaliści Konkursu „PIRAMIDA” zostali zaproszeni od odbycia warsztatów w Katedrze Nanobiotechnologii Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

            Serdecznie gratulujemy laureatom oraz osobom wyróżnionym, dziękujemy opiekunom grup za przygotowanie i wspieranie uczestników podczas każdego etapu Konkursu i zapraszamy na kolejną edycję J

             

            Koordynatorzy Konkursu „PIRAMIDA”:

            Alina Tchórzewska

            Paweł Pałabus

        • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne na kwiecień 2022
          • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne na kwiecień 2022

          • 1. Tysiąc wspaniałych słońc - Khaled Hosseini

             

            Bez wątpienia najwyżej oceniana, najgłośniejsza, najchętniej czytana powieść 2007 roku. Niekwestionowany bestseller nr 1 w ponad 20 krajach świata, sprzedany w imponującej ilości ponad 10 milionów egzemplarzy.Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda.

            Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca.

            Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę.

            Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń.

             

             

             

            2. Komu bije dzwon – Ernest Hemingway

             

            Najsłynniejsze i najbardziej ambitne artystycznie dzieło Ernesta Hemingwaya.

            Ukończona latem roku 1940 powieść wykorzystywała obserwacje i doświadczenia pisarza wyniesione z dwukrotnego, w sumie kilkunastomiesięcznego pobytu w ogarniętej wojną domową Hiszpanii. Autor określił w niej wspaniałe portrety psychologiczne.

            Ludzki wymiar toczącej się walki, ludzkie słabości i załamania, a także nieupozowane, powszednie bohaterstwo walczących w obronie republikańskiej wolności partyzantów sprawiają, że powieść Hemingwaya wytrzymała próbę czasu.Powieść uznana została za jedno z najdojrzalszych dzieł batalistycznych i za jedną z najświetniejszych powieści miłosnych XX wieku.

             

             

            3. Jack Reacher jednym strzałem – Lee Child

             

            Sześć strzałów, pięciu zabitych, sterroryzowane miasto, wzorowo przeprowadzone śledztwo, zabójca ujęty w ekspresowym tempie, obciążające podejrzanego dowody – nie do podważenia.Tylko dlaczego James Barr, były żołnierz piechoty, nie chce się widzieć z adwokatem, a zamiast tego żąda widzenia z Jackiem Reacherem. Przecież zeznania Reachera, który ma powody, by nie pałać do niego sympatią, mogą go jeszcze bardziej pogrążyć.I dlaczego jeden z pocisków Barra – strzelca wyborowego! – nie trafił w cel?

             

             

            Polecam

            Danuta Stacharska

             

        • Easter eggs
          • Z okazji Świąt Wielkanocnych

          • Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy prosimy przyjąć od nas najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i wzajemnej życzliwości. Spokoju w sercu i pokoju na świecie. Nadziei na lepsze jutro.

            Życzymy Państwu zdrowych i pogodnych Świąt pełnych wiary i miłości.

            Dyrekcja i społeczność XLII LO im. Marii Konopnickiej w Warszawie

        • 16 tydzień misyjny obrazek
          • XVI Tydzień Misyjny

          • Tradycją XLII LO im. Marii Konopnickiej w Warszawie jest coroczna organizacja Tygodni Misyjnych. W obecnym roku szkolnym, w dniach 04-08.04.2022 r., odbędzie się już XVI Tydzień Misyjny, któremu towarzyszyć będą liczne atrakcje dla młodzieży: spotkania z osobami, które pochodzą z innych kontynentów lub pracowały na innych kontynentach jako misjonarze lub wolontariusze, prezentacje i filmy, które przybliżą zwyczaje i kulturę innych ludzi oraz loteria fantowa (dzięki życzliwości wielu Sponsorów).

             

            szczegóły wydarzenia

             

             

        • PIRAMIDA 2022
          • PIRAMIDA 2022

          • Szanowni Państwo,

            Serdecznie zapraszamy zespoły oraz ich opiekunów do wzięcia udziału w uroczystej gali ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród piątej edycji Konkursu „PIRAMIDA”, która odbędzie się w dniu 12 kwietnia 2022 r. (wtorek) o godz. 14:00.

             

            Z poważaniem

            Szkolni koordynatorzy Konkursu „PIRAMIDA”

            Alina Tchórzewska

            Paweł Pałabus

        • dzień otwarty 2022
          • Dzień Otwarty dla Kandydatów

          • Dzień Otwarty w XLII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Warszawie odbył się 31 marca 2022 r. o godzinie 17.30 na platformie online MS Teams.

            Dziękujemy za tak liczny udział w spotkaniu, a nieobecnych na Dniu Otwartym zachęcamy do zajrzenia do zakładki KANDYDACI, gdzie znajdą Państwo informacje dot. rekrutacji do klas pierwszych na rok szkolny 2022/2023.

             

            zakładka Kandydaci

             

             

        • I szkolny turniej szachowy
          • I szkolny turniej szachowy

          • W dniach 21-22 marca 2022 r. odbył się w XLII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Warszawie I szkolny turniej szachowy. Było wiele emocji i dobrej zabawy. Po zaciętych rozgrywkach zwycięzcą został Grzegorz Gastman z klasy 3Ag, a jego ostatnim przeciwnikiem był Jakub Sekular z klasy 3E, któremu przypadło drugie miejsce. Zwycięzcom gratulujemy!

            Inicjatorką i współorganizatorką wydarzenia była Julia Rosłoniec z klasy 2c, którą dzielnie wspierała Julia Kurdziel (także z 2C).

            Na kontynuację, czyli II szkolny turniej szachowy, Samorząd Szkolny zaprasza 1 czerwca, czyli w Dzień Sportu.

        • my z wami flaga Ukrainy
          • Konopnicka w Europie, Europa w Konopnickiej

          • Dnia 15 marca 2022 r. odbył się szkolny konkurs „Konopnicka w Europie, Europa w Konopnickiej” . Edycją nosząca tytuł „Zaśpiewaj dla Ukrainy” chcieliśmy wyrazić naszą solidarność z Ukrainą oraz protest przeciw wojnie.

            Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali następujące utwory:

            - Julia Tur z klasy 1c zaśpiewała piosenkę w języku ukraińskim „Oбiймимене” (Przytul mnie),

            - Zhanna Korobiichuk  z klasy 3a zaprezentowała wiersz w języku ukraińskim  „Kaтepuнa” autorstwa Тapaca Шebчeнкo,

            - Natalia Korczak z klasy 3c zaśpiewała niemiecką wersję piosenki „Where are you now?” (Alan Walker) „Wo bist du?”,

            - Tran Le Gia Bao z klasy 1e zaśpiewał po angielsku piosenkę z „Króla Lwa” pt. „Can You Feel The Love Tonight”,

            - Vladimir Adamovich przedstawił zebranym wiersz w języku białoruskim.

            Wiele wzruszeń dostarczyła zebranym Dasha Koba, która przyjechała do Warszawy z Ukrainy uciekając przed wojną. Dasha recytowała własny wiersz nawiązujący do wydarzeń z 24.02.2022  pod tytułem „24”.

            Jury konkursowe wzruszone przebiegiem konkursu postanowiło docenić wszystkich uczestników i nagrodzić ich kartami podarunkowymi Empik, które wręczyła Pani Dyrektor Agnieszka Dąbkowska, zapewniając uczniów z Ukrainy, że zarówno grono pedagogiczne, jak i uczniowie naszej szkoły dołożą wszelkich starań, by czuli się oni u nas jak w domu.