• Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne na luty 2023
          • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne na luty 2023

            1. Rebecka – Daphne Du Maurier


            Powieść nagrodzona National Book Award. Książka, która zainspirowała Alfreda Hitchcocka i Stephena Kinga.Ten drugi otwarcie przyznaje, że to jedna z najważniejszych książek w jego życiu. Podczas wyprawy na Riwierę Francuską nieśmiała dziewczyna poznaje zamożnego wdowca, Maxima de Wintera, i po krótkiej znajomości zgadza się za niego wyjść. Szczęśliwe chwile kończą się, kiedy małżeństwo przyjeżdża do Manderley – rodzinnej posiadłości Maxima. W mężczyźnie zachodzą niewyjaśnione zmiany, a nowa  ani de Winter uświadamia sobie, że w ogóle go nie zna… Pozbawiona przyjaciół dziewczyna zostaje sama w ogromnej rezydencji, gdzie wciąż unosi się
            duch poprzedniej żony Maxima – Rebeki – która zginęła tu rok wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach. Nowa pani de Winter postanawia odkryć, kim była jej doskonała poprzedniczka i jaki straszny los spotkał ją w Manderley…


            2.

            Przewieszenie. Komisarz Forst. Tom 2 – Remigiusz Mróz "Przewieszenie" to drugi tom cyklu "Komisarz Forst". Akcja książki rozgrywa się na Podhalu, gdzie seria morderstw upozorowanych na tragiczne wypadki powoduje wkroczenie komisarza Wiktora
            Frosta na scenę. Na tle zwykłego, rutynowego śledztwa rozgrywa się swoisty pojedynek pomiędzy bezwzględnym, psychopatycznym mordercą a komisarzem. Nie jest to zwykła gra w policjanta i złodzieja. Gracze mają do wyrównania rachunki z przeszłości, które tak im ciążą, że aż doprowadzają do obsesji na punkcie przeciwnika. Akcja tej rozgrywki toczy się w szybkim tempie i jest pełna zwrotów w nieprzewidywalnych kierunkach, a finał zaskoczy każdego czytelnika.


            3.

            Nocna droga – Kristin Hannah Poruszająca, skłaniająca do refleksji historia o matczynej miłości, bólu i wybaczaniu. Znakomita proza psychologiczna spod pióra Kristin Hannah.
            Jude Farraday z całego serca stara się być dobrą matką. Oddałaby wszystko, by jej dzieci -
            bliźniaki Mia i Zach - wyrosły na szczęśliwych, spełnionych ludzi. Kiedy do życia rodziny wkracza obciążona bolesnym dzieciństwem Lexi Baill, ich losy szybko ulegają zmianie. Wystarczy jedna letnia noc, by najgorsze lęki Jude stały się rzeczywistością...
            Wybitna powieść autorki dwudziestu obsypanych nagrodami bestsellerów to wyzwalająca wiele emocji refleksja nad stratą i bolesnymi konsekwencjami ludzkich wyborów. Ta łamiąca serce historia zmusza czytelnika do zadania sobie niełatwych pytań na temat ludzkiej tożsamości, macierzyństwa i siły prawdziwej przyjaźni. "Nocna droga" we wzruszający sposób opowiada nie tylko o bólu, który wiąże się ze stratą, lecz również o sile, którą niesie ze sobą nadzieja 

             

        • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne na styczeń 2023
          • Książki, które warto przeczytać – rekomendacje biblioteczne na styczeń 2023

          • 1. Kristin Hannah - Wyśnione szczęście

            Joy, zdradzona przez męża bibliotekarka z małego miasteczka, ma w perspektywie pierwsze od lat samotne Święta. W odruchu desperacji jedzie na lotnisko i wybiera daleki lot do nieznanej sobie miejscowości o nazwie Hope, ponieważ jak nigdy potrzebuje nadziei. Nieoczekiwany bieg wypadków sprawi, że jej życie znajdzie się w niebezpieczeństwie, lecz i nabierze nowych barw i sensu...

             

            2. Remigiusz Mróz  - Ekspozycja. Komisarz Forst. Tom 1

            Termin "ekspozycja" ma przynajmniej pięć znaczeń. Podobnie wieloznaczny jest każdy krok mordercy.
            Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok – na ramionach krzyża powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że zabójca nie zostawił żadnych śladów.
            Sprawę prowadzi niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst. Zanim tamtego ranka stanął na Giewoncie, wydawało mu się, że widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dziennikarką Olgą Szrebską, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic… Winy z przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Okrutne zbrodnie muszą zostać odkupione.


            Trylogia z komisarzem Forstem.

             

            3. Eliza Orzeszkowa  - Nad Niemnem

            Tłem powieści jest świat polskich dworów i zaścianków szlacheckich na Litwie. Autorka wprowadza nas w rytm, obyczaje i piękno tego świata, opisując losy ubogiej szlachcianki Justyny Orzelskiej i miłości, jaka połączyła ją z żyjącym z pracy własnych rąk Janem Bohatyrowiczem. Wątek mezaliansu, nawiązujący do staropolskiej legendy o Janie i Cecylii, a zapowiadający pogodzenie się zaścianka z dworem, jest ważnym motywem powieści. W Nad Niemnem obecne są także wspomnienie powstania styczniowego i refleksja nad ideą odrodzenia narodu polskiego.

            Powieść Elizy Orzeszkowej była kilkakrotnie ekranizowana w kinie i telewizji.

        • logo szkoły
          • Studniówka klas maturalnych

          • 9 stycznia 2023 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w balu studniówkowym klas maturalnych. Było uroczyście, elegancko i wyjątkowo. Magiczny czas, epickie chwile. Zapraszamy na krótką fotorelację.

        • logo szkoły
          • Życzenia świąteczno-noworoczne

          • Całej społeczności szkolnej naszego liceum: Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom administracyjnym i Przyjaciołom, życzymy pogodnych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego, dostatniego i niosącego optymizm Nowego Roku!

        • choinka szkolna
          • Apel jasełkowy

          • 22 grudnia klasy 2e i 3e wraz z wychowawcami zorganizowały dla nas apel jasełkowy. Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.

        • logo politechnki warszawskiej
          • OPEN LAB na Politechnice Warszawskiej

          • Klasa 4c zakończyła projekt OPEN Lab na Politechnice Warszawskiej. Wzbogaciliśmy nasza wiedzę z rozszerzonej chemii w zakresie teoretycznym i praktycznym. Jestesmy bardzo zadowoleni, że udalo nam sie wziąć udział w projekcie i zrealizować wszystkie zaplanowane eksperymenty. W nagrodę na ostatnich zajęciach mogliśmy sami dla siebie wyprodukować kosmetyki: kule do kąpieli oraz mydelka :)

        • logo szkoły
          • Nasz MIKOŁAJ jest najlepszy!

          • Mikołaj Makowski z klasy 3C został Stypendystą Prezesa Rady Ministrów. W ubiegłym tygodniu odebrał dyplom podczas uroczystej Gali zorganizowanej w Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie. Nagrody są przyznawane najlepszym uczniom.

            MIKOŁAJU, GRATULUJEMY!!!

        • logo konkursu - kolorowa piramida
          • Konkurs PIRAMIDA 2022/2023

          • Szanowni Państwo,

            Bardzo miło nam poinformować, iż w roku szkolnym 2022/2023 XLII LO im. Marii Konopnickiej w Warszawie organizuje kolejną, szóstą już edycję Międzyszkolnego Interdyscyplinarnego Konkursu z Przedmiotów Przyrodniczych Piramida, dedykowanego wszystkim uczniom warszawskich szkół ponadpodstawowych.

            Tegoroczna edycja Konkursu została objęta honorowym patronatem: Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Dziekana Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.  

            W związku z tym pragniemy serdecznie Państwa zaprosić do wzięcia udziału we wspomnianym projekcie. Jesteśmy pewni, że wzorem lat ubiegłych Konkurs Piramida będzie się cieszył dużym zainteresowaniem, a walka o zwycięstwo będzie toczyła się do samego końca :)

            Wszystkie szczegóły dotyczące organizacji oraz przebiegu Konkursu zawarte są w regulaminie oraz harmonogramie. Na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce „PIRAMIDA” znajdą Państwo m. in. przykłady zadań ćwiczeniowych z poprzednich lat, wspomniany regulamin oraz harmonogram.

            zakładka konkursu

            Z poważaniem

            Szkolni koordynatorzy Konkursu Piramida:

            Alina Tchórzewska

            Paweł Pałabus

        • logo szkoły
          • Wycieczka edukacyjna w Radomskie :)

          • 19 października 2022 r. klasy 3b i 4b wybrały się na wycieczkę edukacyjną na Radomszczyznę. Odwiedziliśmy m.in. Muzeum Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Gombrowicza we Wsoli i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

        • logo politechniki warszawskiej
          • Projekt OPEN LAB na Politechnice Warszawskiej dla klasy 4c

          • Klasa 4c (profil biologiczno-chemiczny) z Panią Aliną Tchórzewską bierze udział w projekcie OPEN Lab realizowanym na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej.

            15 listopada odbyliśmy trzeci popołudniowy 5 godzinny cykl zajęć laboratoryjnych z chemii.

            Przeprowadziliśmy miareczkowanie alkacymetryczne i konduktometryczne, reakcje redox ze szczególnym uwzględnieniem związków chromu i manganu oraz badaliśmy wpływ odczynu środowiska na przebieg reakcji utlenienia i redukcji. Dostaliśmy również zestaw zadań maturalnych do rozwiązania opartych na przeprowadzonych eksperymentach.

             Czekamy na kolejny cykl zajęć, który odbędzie się 6 grudnia.

        • grafika z plakatu na apelu - napis 11 listopada
          • Apel okolicznościowy z okazji 11 listopada

          • W dniu dzisiejszym odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.

        • Książki, które warto przeczytać - rekomendacje biblioteczne na listopad 2022
          • Książki, które warto przeczytać - rekomendacje biblioteczne na listopad 2022

          • 1. Zimowy ogród – Kristin Hannah

            Wciągający od pierwszej strony Zimowy ogród to powieść niezwykła - epicka historia

            miłosna i jednocześnie kameralny portret kobiet na życiowych rozdrożach.

            Działa na wyobraźnię, porusza liryzmem i podnosi na duchu. Długo pozostaje w pamięci.

            Czasem wystarczy otworzyć drzwi do przeszłości matki, aby odnaleźć swoją

            przyszłość.

            Meredith i Nina Whitson są tak różne, jak tylko różne mogą być siostry. Jedna

            została w domu, zajmuje się dziećmi i rodzinną firmą; druga wyruszyła w świat i

            została słynną fotoreporterką. Kiedy ukochany ojciec ciężko zachoruje, obie siostry

            wraz nieakceptującą córek Anyą Whitson znajdą się przy nim. Nawet w tak ciężkich

            chwilach, matka jest wobec nich zimna i obojętna. Ojciec przed śmiercią wymusza na

            niej obietnicę: żona ma opowiedzieć córkom bajkę, którą zaczęła wiele lat temu i nigdy

            nie skończyła. Tym razem ma dokończyć...

             

            2. Jądro ciemności - Joseph Conrad

            Jądro ciemności Josepha Conrada to klasyka omawiana we wszystkich szkołach

            anglojęzycznych na świecie. Choć opowiadanie zaczyna się dość niewinnie gawędą na

            statku, niech to nie zmyli czytelników. Wraz z rozwojem fabuły autor wciąga

            czytelników w głąb Afryki, ukazując historię pełną kontrastów. Książka powstała w

            oparciu o doświadczenia autora – jego pobyt w Kongo. Będąc świadkiem wielkiej

            niesprawiedliwości, masy okrucieństw i korupcji, Conrad dał upust emocjom w Jądrze

            ciemności, utworze przepełnionym metafizyką i symbolizmem.

             

            3. Poczekajka – Katarzyna Michalak

            Patrycja, młoda urocza doktor weterynarii, ma dwie pasje: jedną jest niesienie pomocy

            wszystkim stworzeniom dużym i małym, drugą zaś… magia, która wypełnia maleńką,

            wynajmowaną kawalerkę i pozwala zapomnieć o samotności. Tak, tak, bo Patrycja marzy o

            miłości, takiej przez duże M, ale gdzie taką znaleźć? Spotkanie z kręgiem czarownic na

            pewnym sabacie przynosi odpowiedź: Znajdź małą, żółtą chatkę gdzieś na krańcu świata, a

            spotkasz Jego. Patrycja, kierując się słowami „Bądź wierna. Idź”, wyrusza w pogoń za

            marzeniem, nie wiedząc, co czeka ją podczas tej przygody, kogo spotka w cichej, spokojnej

            wsi zwanej Poczekajką, kto okaże się jej przyjacielem, a kto wrogiem i jaką cenę przyjdzie jej

            zapłacić na końcu drogi...

            Polecam

            Danuta Stacharska

        • logo liceum
          • 140-lecie Liceum

          • W dniu dzisiejszym w gmachu XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Warszawie odbyła się uroczystość 140-lecia naszej placówki.

            Jubileusz 140-lecia istnienia szkoły, do którego przygotowania trwały kilka miesięcy, już za nami. Wszystko udało się doskonale. Licznie przybyli zaproszeni goście podkreślali w swych przemówieniach długą historię szkoły. Już nikt nie zapomni adresu przy ulicy Barbary 5 w Warszawie, od którego wszystko się zaczęło. Pan Dyrektor Piotr Wielogórski w swym wystąpieniu podkreślił nowoczesny charakter Konopnickiej. Przeszłość idąca w parze z teraźniejszością pełną innowacji, nowych projektów i wyzwań to znak rozpoznawczy naszego liceum.

            Po części oficjalnej uroczystości przyszedł czas na spektakl, któremu towarzyszyła wspaniała muzyka, grana przez młodzież na żywo (do własnych kompozycji autora, Jakuba Śirucia z klasy 4d). Na scenie wystąpiły dwie Konopnickie, które przeniosły nas do atmosfery XIX i początków XX wieku. Ideą sztuki było ukazanie niejednoznacznego, uniwersalnego i bardzo kobiecego oblicza naszej patronki.  

            Wustawa, czyli punkt historyczny mieszczący się na pierwszym piętrze szkoły, przyciągnęła zainteresowanych historią zapisaną w pracach pisemnych, maturach, dokumentach, zdjęciach, kronikach i wpisach naszych starszych kolegów i koleżanek z przeszłości.

            Ten niezapomniany i pełen wzruszeń dzień zakończył się drobnym poczęstunkiem. Dalsze rozmowy i wspomnienia kontynuowane  były długo przy kawie i smacznym ciastku.

            Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.

            Z naszej sztuki

            Z wystawy

            Z poczęstunku

            Dziękujemy za wzięcie udziału w jubileuszu i zapraszamy na kolejny :)