• Uwaga Wścieklizna
          • Uwaga Wścieklizna

          • MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE

            RZECZNIK PRASOWY

            WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

            tel: 22 695 60 63    fax: 22 695 62 50

            e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl

             

             

            KOMUNIKAT PRASOWY, 14 maja 2021 r.

            ___________________________________________________________________________

             

            Kolejne przypadki wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego

            13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono powiecie otwockim - w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.

            Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - powiedział Wojewoda Mazowiecki.

            Przypadki wystąpienia wścieklizny w województwie mazowieckim

            Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel (gm. Kołbiel, pow. otwocki). 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie (gmina Dębe Wielkie, pow. miński). 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa – w miejscowości Malcanów (gm. Wiązowna, pow. otwocki) oraz u lisa w miejscowości Zabieżki (gm. Celestynów, pow. otwocki). 13 kwietnia br. wykryto siódmy, ósmy, dziewiąty i dziesiąty przypadek wścieklizny u lisa w powiecie otwockim,  w miejscowościach: Ponurzyca, Sufczyn, Malcanów i Lasek. 13 kwietnia br. wykryto również jedenasty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Wola Władysławowska (gm. Garwolin, powiat garwoliński).

            23 kwietnia br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informował o wykryciu dwunastego, trzynastego i czternastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: garwolińskiego – w miejscowości Wola Starogrodzka, gm. Parysów oraz otwockiego – w miejscowości Rudnik, gm. Osieck i w miejscowości Gadka, gm. Kołbiel.

            4 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu piętnastego, szesnastego i siedemnastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: otwockiego – w miejscowości Mlądz, gm. Otwock (15. przypadek) i garwolińskiego – w miejscowości Wola Rębkowska, gm. Garwolin (16. i 17. przypadek).

            Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego

            27 kwietnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rozporzadzenie-wojewody-mazowieckiego-w-sprawie-zwalczania-wscieklizny-zwierzat-na-terenie-powiatu-otwockiego-minskiego-garwolinskiego-i-miasta-stolecznego-warszawy

            Akcja szczepienia lisów (14 - 21 maja)

            W związku z występowaniem wścieklizny na Mazowszu ponownie zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów. Należy pamiętać, że lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Szczepienie lisów odbędzie się: w następujących powiatach: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat kozienicki, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat pułtuski, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski.

            Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila

            Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

            Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

            Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwila

             

             

            Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

             

             

        • Absolwenci
          • Absolwenci

          • Drodzy Absolwenci, Szanowne Grono Profesorskie, Szanowni Pracownicy Szkoły oraz Drodzy Rodzice!

            Szanowni Państwo!

            W imieniu własnym, Rady Rodziców oraz rodziców składam dzisiejszym Absolwentom najserdeczniejsze gratulacje z okazji zakończenia nauki. Z oczywistych powodów gratulacje możemy złożyć tylko za pośrednictwem strony internetowej, niemniej jednak płyną one z głębi naszych serc. Wspólnie z Wami cieszymy się, że pomyślnie zakończyliście jeden z ważniejszych etapów swojego życia. Etapu, który dał Wam wiedzę, poszerzył horyzonty i wykształcił umiejętności pozwalające na dalsze funkcjonowanie w obecnym świecie. Dopełnieniem tego etapu jest egzamin dojrzałości, a także wybór studiów. Życzymy Wam szczęścia, wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów, mądrości wyborów i udanego startu w dorosłe życie.

            Niewątpliwie dzisiejszy Wasz sukces to wynik Waszej pracy pod kierunkiem Grona Profesorskiego naszego Liceum, któremu w tym miejscu składam serdeczne słowa podziękowania. Dziękuję Państwu za poświęcony czas, trud i zaangażowanie, które włożyliście Państwo w edukację naszych tegorocznych Absolwentów. Bez tego nie byłoby możliwym osiągnięcie takich wyników.

            Wyrazy podziękowania kieruję również do Dyrekcji Szkoły oraz pracowników administracyjnych, bez których nie sposób sobie wyobrazić prawidłowego funkcjonowania szkoły.

            Dziękuję rodzicom, którzy przez okres trzech lat nie tylko wspierali swoich licealistów, ale również działalność Liceum oraz Rady Rodziców. Bardzo serdecznie dziękuję.

            Wszystkim dziękujemy za pomoc i wsparcie w osiągnięciu celu.

             

            Przewodniczący Rady Rodziców – Piotr Raczkowski

        • Narodowy Spis Powszechny 2021
          • Narodowy Spis Powszechny 2021

          •                                                                                               Warszawa, 6 kwietnia.2021 r.

             

            Policzmy się dla Polski!

            Narodowy Spis Powszechny 2021

             

            Od 1 kwietnia trwa największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce, a podstawową metodą będzie samospis internetowy.

            Najważniejszy cel NSP 2021 to poznanie sytuacji demograficznej i mieszkaniowej na poziomie kraju, województw, powiatów i gmin. Dzięki tym danym będzie można analizować zmiany, jakie zaszły od czasu ostatniego spisu powszechnego (2011 r.) oraz tworzyć prognozy dotyczące rozwoju Polski w najbliższych latach.

            Obowiązek, ale przede wszystkim szansa

            Każda osoba mieszkająca w Polsce niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku jest ustawowo zobowiązana do udziału w spisie. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Warto również pamiętać o spisaniu współmieszkańców przebywających za granicą, jeśli nadal są zameldowani na stałe w naszym mieszkaniu.

            Nasz udział w spisie powinien jednak wynikać przede wszystkim z poczucia odpowiedzialności. Wyniki NSP 2021 posłużą do planowania działań w najważniejszych dla społeczeństwa obszarach, takich jak: rodzina, szkolnictwo, rynek pracy, mieszkania, emerytury i wiele innych, do czasu następnego spisu powszechnego, czyli co najmniej przez najbliższe 10 lat. Dlatego tak bardzo liczy się każdy wypełniony formularz spisowy.

            Najwygodniej przez Internet

            Samospis internetowy to podstawowa i obowiązkowa metoda spisowa. Jest też najbardziej przyjazna – możemy się spisać w domu w dogodnym dla siebie terminie nie czekając na kontakt z rachmistrzem.

            Aplikacja spisowa NSP 2021 została udostępniona 1 kwietnia na stronie https://spis.gov.pl/. Do elektronicznego formularza zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail.

            Osoby, które nie mają w domu komputera i Internetu, mogą zgłosić się do urzędu dzielnicy i skorzystać z punktu do samospisu internetowego. Na Mokotowie, stanowisko do samospisu internetowego, udostępnione zainteresowanym mieszkańcom, jest usytuowane w głównym budynku urzędu, przy ul. Rakowieckiej 25/27, na parterze w sali obsługi „A” (tuż przy wejściu od ul. Wiśniowej).

            Rachmistrz tylko w ostateczności

            Jeżeli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet, musimy spodziewać się telefonu lub nawet wizyty rachmistrza. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy mu odmówić udzielenia odpowiedzi. Z tego względu – podkreślmy to raz jeszcze – warto spisać się samodzielnie przez Internet odpowiednio wcześniej w dogodnym dla nas terminie. Dane odnośnie tożsamości rachmistrza będziemy mogli zweryfikować dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.

            Dane będą bezpieczne

            Wypełniając formularz spisowy NSP 2021 możemy być pewni, że dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom. Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Rachmistrzowie i pracownicy statystyki publicznej - są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej złamanie grozi do lat 3 kary pozbawienia wolności.

             

            Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

            Infolinia spisowa: 22 279 99 99

             

             

        • Wielkanoc 2021
          • Wielkanoc 2021

          • Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją i wiarą życzy

            Dyrekcja

            XLII LO im. Marii Konopnickiej w Warszawie

        • Matura 2023
          • Matura 2023

          • Uwaga!

            Na stronie internetowej Centralnej Komisji egzaminacyjnej zostały opublikowane informatory maturalne na egzamin od 2023 roku.

        • Nasz uczeń
          • Nasz uczeń

          • Uczeń klasy 3e Jan Przemyk decyzją Komitetu Głównego Olimpiady został zakwalifikowany do udziału w zawodach centralnych XXXIV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej Gratulujemy!

        • IV Międzyszkolny Konkurs „Mistrzowie Czytania 2021”odwołany z powodu epidemii koronawirusa.
          • IV Międzyszkolny Konkurs „Mistrzowie Czytania 2021”odwołany z powodu epidemii koronawirusa.

          •  

            Informujemy, że z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2, w trosce o bezpieczeństwo uczestników, ich bliskich oraz wszystkich osób zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia,

            Jury konkursu w składzie:

            - Prof. Krzysztof Biedrzycki – Uniwersytet Jagielloński – przewodniczący

            - Małgorzata Karolina Piekarska

            - Hanna Lukowska

            - Małgorzata Murawska

            podjęło decyzję o odwołaniu IV edycji Międzyszkolnego Konkursu „Mistrzowie Czytania 2021”.

             

            Serdecznie dziękujemy za duże zainteresowanie konkursem, który na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń organizowanych w naszej szkole.

            Mamy nadzieję, że w przyszłym roku bez przeszkód uda się wrócić do tej inicjatywy i ją zrealizować.

            Składamy życzenia wszystkiego co najlepsze i zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej: https://lokonopnicka.edupage.org/

        • MATURA 2021
          • MATURA 2021

          • W zakładce Matura 2020/2021 znajdziecie nowe - zaktualizowane - materiały na temat matury w 2021 roku.

        • 11 listopada
          • 11 listopada

          • DLACZEGO 11 LISTOPADA?

            W najbliższą środę obchodzić będziemy 102 rocznice odzyskania Niepodległości. Data 11 listopada jest powszechnie znana jako Narodowe Święto Niepodległości i raczej trudno spotkać Polaka, który jej nie rozpoznaje.

            A jednak czy wiemy, dlaczego właśnie 11 listopada? Co tak szczególnego wydarzyło się w tym dniu, że uznajemy go dziś powszechnie za datę początku wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej? Czy rzeczywiście coś bardzo oczywistego?

            W dniu 11 listopada 1918 roku podpisano w miejscowości Compiègne zawieszenie broni na zachodnim froncie I wojny światowej. Wydarzenie to rzeczywiście położyło kres działaniom wojennym Wielkiej Wojny i bez wątpienia miało swoją wagę wśród innych wydarzeń tego okresu. Co działo się w tym dniu na ziemiach polskich?

            Trudno nie zauważyć pewnego chaosu i tymczasowości. Względnie stabilnie funkcjonowała administracja w zaborze niemieckim, gdyż, co prawda państwo to poniosło klęskę, a od dwóch dni było republiką z nowym rządem, to jednak utrzymało istnienie urzędów i policji, choć oczywiście niepokoje i poczucie destabilizacji po przegranej wojnie były coraz bardziej zauważalne. Przestało istnieć państwo austro-węgierskie, rozpadło się, dzięki czemu polscy urzędnicy w Galicji mogli przejąć samodzielną władzę. W okupowanym do tej pory przez państwa centralne zaborze rosyjskim powstały konkurencyjne ośrodki władzy – konserwatywna Rada Regencyjna oraz, już w listopadzie 1918 roku, lewicowy w swoim charakterze rząd lubelski Ignacego Daszyńskiego. Groził ogromny chaos a może nawet walki wewnętrzne, a warto pamiętać, że wciąż stacjonowały w Królestwie oddziały niemieckie.

            Istniejące polskie organy władzy nie miały wystarczającego autorytetu i siły, by w pełni pokierować wydarzeniami. I wtedy właśnie 10 listopada 1918 przybył do Warszawy, przetrzymywany dotychczas w Magdeburgu, Józef Piłsudski, człowiek, który stał się w trakcie wojny symbolem walki o wolną Polskę i autorytetem dla wielu, także tych, którzy nie w pełni podzielali jego lewicowe sympatie. Rada Regencyjna stanęła na stanowisku, że J. Piłsudski będzie w stanie pokierować społeczeństwem, zaprowadzić pokój społeczny, przeciwdziałać tendencjom skrajnie rewolucyjnym, doprowadzić do pokojowej ewakuacji armii niemieckiej. I dlatego, mimo, iż Piłsudski był wyraźnie rywalem politycznym konserwatywnej Rady, w dniu 11 listopada powierzyła mu ona zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. Tylko wojskiem.

            Dopiero trzy dni później, 14 listopada 1918 roku, Rada samorozwiazała się, przekazując pełnię władzy Józefowi Piłsudskiemu. A jednak to pierwsze częściowe przekazanie władzy (nad wojskiem) zostało w powszechnej świadomości uznane za początek istnienia niezależnych władz niepodległego państwa. W tym samym prawie momencie rozpoczęło się spontaniczne rozbrajanie żołnierzy niemieckich na ulicach Warszawy, które uwiecznione zostało na załączonej fotografii.

            I może nawet logiczne byłoby uznać datę 14 listopada za początek państwa, może 16 listopada, kiedy Piłsudski jako wódz naczelny wojska polskiego notyfikował na arenie międzynarodowej powstanie państwa polskiego, a może, jak chcą inni, już 7 października, kiedy Rada Regencyjna proklamowała istnienie niepodległego państwa polskiego. A jednak to 11 listopada, dzień zakończenia wojny w Europie i przejęcia władzy nad wojskiem przez Józefa Piłsudskiego, został ostatecznie uznany za cezurę dziejową.

            W pierwszych latach wolnej Rzeczypospolitej uroczystości rocznicowe miały charakter wojskowy, organizowano je przeważnie w pierwszą niedzielę po 11 listopada. Dopiero ustawa z kwietnia 1937 roku formalnie ustanawiała w tym dniu święto państwowe, zniesione w 1945 roku, przywrócone dopiero w 1989.

            Od tego roku przywrócono ten dzień Polakom.

            Po 11 listopada 1918 roku miały miejsce wydarzenia, które świadczyły o wyjątkowej odpowiedzialności i poczuciu państwowym Polaków, którzy wyczekiwali na Niepodległą przez ponad 120 lat. I choć w 1920 roku mówiono o cudzie nad Wisłą, to czyż cudem nie była współpraca i wzajemne uznanie dla dobra Polski członków paryskiego Komitetu Narodowego Polskiego z Józefem Piłsudskim (choć politycznie stali na zupełnie przeciwstawnych biegunach), czy cudem nie była aktywność społeczeństwa podczas pierwszych wyborów do Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku (ponad 70 % frekwencja, uznawana wtedy za niską!, nigdzie nie była niższa niż 60 %, a były miejsca z frekwencją ok. 90 %), czy cudem nie była powszechna mobilizacja podczas walk o granice, a zwłaszcza podczas wojny polsko-bolszewickiej?

            W okresie PRL Święto było zniesione, trwało jednak w powszechnej świadomości i pamięci. Organizowano nieoficjalne pochody, odprawiano Msze święte i nabożeństwa. Pamiętano.

            Warto dziś uczcić wszystkich, którzy przyczynili się do powstania Niepodległej. Tych z prawicy i tych z lewicy. Tych walczących w powstaniach i tych edukujących młodzież, piszących ku pokrzepieniu serc i budujących polski żywioł gospodarczy. Walczących o Polskę u boku Austriaków i walczących o Polskę u boku Rosjan. Aktywistów i pasywistów, niepodległościowych socjalistów i konserwatystów, endeków i ludowców. Wiele ich dzieliło, bardzo wiele, czasem nawet nie uświadamiamy sobie skali sporów, niechęci, konfliktów.

            Ale łączyło ich jedno. Odzyskana po ponad 120 latach Niepodległa.

        • Szanowni Państwo!
          • Szanowni Państwo!

          • W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, prosimy o TELEFONICZNE UMAWIANIE SPOTKAŃ w sekretariacie szkoły.

            W celu załatwienia sprawy, dzwoniąc pod numer 22 /849-69-64. Z sekretariatem można skontaktować się również mailowo, pisząc na adres lokonopnicka@poczta.onet.pl
            W miarę możliwości prosimy o załatwianie spraw telefonicznie i mailowo w godz. 8,00-15,30